Jakość kształcenia na WLS

System Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia na WLS

Szczegóły dotyczące Systemu Zapewnienia i Doskonalenia Jakości Kształcenia zamieszczono w pliku poniżej.

Więcej


Zespół Zapewnienia Jakości Kształcenia

Dr Olga Lesicka – przewodnicząca

Dr hab. Elżbieta Gajek

Dr hab. Boris Schwencke

Dr hab. Paweł Szerszeń

Dr Jadwiga Gracla

Dr Anna Kizińska

Dr Dorota Piekarska-Winkler

Mgr Anna Siwirska

p. Aleksandra Smoczyńska


Działania Wydziałowego Zespołu Zapewniania Jakości Kształcenia w ramach funkcjonowania systemu zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia na Wydziale Lingwistyki Stosowanej

W ramach kompetencji określonych w Uchwale nr 109 Rady Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie zatwierdzenia dokumentu „System Zapewnienia i Doskonalenia Jakości Kształcenia” od września 2018 roku WZZJK podjął następujące działania:

1. Zaopiniował wniosek Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej dotyczący utworzenia studiów I i II stopnia na nowym kierunku Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej. Zespół przekazał Wniosek do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Wydziału WLS w dniu 21 września 2018.

2. Przeprowadził konsultacje w sprawie ankiet oceny programów studiów przez studentów WLS oraz ankiet dla absolwentów, w ramach działań związanych z monitorowaniem losów absolwentów. Ocena wyników ww. ankiet została przeniesiona na koniec semestru zimowego 2018/19.

3. Zaopiniował wniosek Katedry Rusycystyki w sprawie modułu glottodydaktycznego na stacjonarnych studiach I i II stopnia, specjalność Filologia Rosyjska. Dokument otrzymał pozytywną opinię i został przekazany do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Wydziału WLS w dniu 23 października 2018r.

4. Zaopiniował zmiany w programach rozpoczętych cykli kształcenia w Instytucie Lingwistyki Stosowanej w roku akademickim 2018/19 ze względu na konieczność usunięcia uchybień wskazanych przez PKA w kwestii uprawnień pedagogicznych. Zmiany dotyczyły programów wszystkich specjalności na studiach I i II stopnia, co wynikało z potrzeby przeliczenia punktów ECTS, zmian nazw przedmiotów oraz wprowadzenia dodatkowych godzin praktyk. Wniosek ILS, opatrzony uwagami WZZJK, został przekazany do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Wydziału WLS w dniu 23 października 2018r.

5. Przyjrzał się listom dyżurów pracowników jednostek WLS. Celem działania była weryfikacja list dyżurów pracowników jednostek Wydziału w semestrze zimowym (oraz dalej – w semestrze letnim) ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, by każdy pracownik miał wyznaczony przynajmniej jednogodzinny dyżur co najmniej raz w tygodniu. WZZJK zalecił, by informacja o dyżurach pracowników została umieszczona w widocznym dla studenta miejscu na stronach internetowych jednostek i tablicach informacyjnych.

6. Zaopiniował wniosek Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej w sprawie modułu glottodydaktycznego na stacjonarnych studiach I i II stopnia, specjalność Tłumaczenia specjalistyczne oraz Dydaktyka języka ogólnego i specjalistycznego. Dokument otrzymał pozytywną opinię i został przekazany do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Wydziału WLS w dniu 23 października 2018r.

7. Pracował nad Projektem (harmonogramem) działań doskonalących proces dyplomowania na WLS. W wyniku prac Zespołu powstał dokument, który pod koniec października 2018 został skierowany do Dziekana WLS a następnie go Biura Jakości Kształcenia.

8. Opiniował dwa dokumenty dotyczące Zasad dyplomowania na kierunku Lingwistyka Stosowana oraz Studia nad Słowiańszczyzną Wschodnią. Oba dokumenty zostały przekazane do dalszego procedowania na posiedzeniu Rady Wydziału WLS w dniu 22 stycznia 2019r.

9. Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku opiniował programy kształcenia na studiach I i II stopnia na pięciu kierunkach: Lingwistyka Stosowana, Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej, Filologia rosyjska, Filologia białoruska z językiem angielskim, Ukrainistyka z językiem angielskim.

10. 26 kwietnia 2019 wydał opinię w sprawie wniosku o przyznanie Nagrody Dydaktycznej Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla profesor doktor habilitowanej Małgorzaty Tryuk.

11. Od 6 do 8 maja 2019 roku zapoznawał się z dokumentacją, związaną z przeprowadzaniem hospitacji zajęć na WLS i wydał opinię pozytywną, z rekomendacją wprowadzenia niewielkich zmian redakcyjnych.

12. Członkowie Zespołu – Dorota Piekarska-Winkler, Anna Kizińska i Anna Siwirska wzięły udział w warsztatach projakościowych organizowanych przez Biuro Jakości Kształcenia 25 kwietnia 2019 roku. Temat warsztatów dotyczył kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich. Anna Kizińska sporządziła sprawozdanie z Warsztatów.

13. 28 maja i 4 czerwca 2019 roku na wniosek WZZJK, na Wydziale Lingwistyki Stosowanej odbyły się dwa szkolenia dla wykładowców i pracowników Wydziału. Szkolenie dotyczyło sposobu postępowania ze studentami z zaburzeniami psychicznymi. Szkolenie prowadził Kierownik Biura Osób Niepełnosprawnych, Pan Paweł Wdówik.

14. 14 czerwca 2019 roku w starej bibliotece UW odbyło się szkolenie z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, zorganizowane przez Biuro Spraw Studenckich, poprowadzone przez pracowników Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI). Celem szkolenia było pokazanie, jak interpretować wynik przetwarzania prac dyplomowych otrzymany z OPI.

15. Od 18 do 24 czerwca WZZJK pracował nad opinią w sprawie zmian do programu studiów I i II stopnia na kierunku Studia nad słowiańszczyzną wschodnią, na specjalności Ukrainistyka z językiem rosyjskim i angielskim na stacjonarnych studiach I i II stopnia.