Dyktando SGH w języku ukraińskim 2022
Serdeczne zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym „Dyktando SGH w języku ukraińskim 2022”, organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Fundację Języka Polskiego, w którego organizacji pomaga Katedra Ukrainistyki. Dyktando odbędzie się 6 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Auli Głównej SGH.
Zapisy na dyktando SGH:
- warunkiem przystąpienia do dyktanda jest wypełnienie formularza rejestracyjnego formularza rejestracyjnego w dniach 16-29 maja 2022 r.,
- organizatorzy gwarantują udział w konkursie 60 osobom, które zgłoszą się jako pierwsze.
Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem Диктант-SGH-2022. W przypadku pytań proszę o kontakt pod adresem dyktando@sgh.waw.pl
Po dyktandzie, o godz. 12.00, będzie można uczestniczyć w otwartym wykładzie w języku polskim pt. „Slogany polityczne w kampanii prezydenckiej w Ukrainie – 2019. Droga Wolołodymyra Zełenskiego do władzy”, który wygłosi prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk, prodziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW.
Ogólnowarszawskie Dyktando SGH
6 czerwca 2022, Katedra Ukrainistyki (Larysa Kolibaba, Svitlana Romaniuk), współorganizuje ogólnowarszawskie Dyktando SGH, skierowane do członków społeczności 20 warszawskich uczelni; patronat honorowy ambasadora w RP Andrija Deszczycy).
Katedra Ukrainistyki na Pikniku Naukowym
Stanowisko naukowe Katedry Ukrainistyki na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 21 maja 2022
Centrum Pomocy Językowej w Katedrze Ukrainistyki UW aktywnie działa!
Wykładowcy, doktoranci, studenci, przyjaciele Katedry w ciągu kilku ostatnich tygodni nieodpłatnie wykonali setki tłumaczeń dla uchodźców z Ukrainy. Wykonaliśmy tłumaczenia medyczne, prawne, w tym poświadczone, przygotowaliśmy foldery informacyjne i materiały edukacyjne w języku ukraińskim. Działamy w placówkach oświatowych, punktach medycznych, urzędach, domach kultury, miejscach przyszłej pracy uchodźców. Przetłumaczonych zostało około 400 dokumentów w tym zrobiono ponad 200 tłumaczeń poświadczonych.
Ponadto w ramach Centrum Pomocy Językowej zostały przygotowane materiały edukacyjne na nośnikach miejskich [wsparcie dla Ukrainy] dla: OOHlife.org. (łumaczenie wraz z zapisem fonetycznym) oraz program edukacyjny medycznego języka ukraińskiego dla: unique work Agencja komunikacji medycznej.
Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy!
Szkolne rozmówki ukraińsko-polskie
Ukazała się niezbędna pomoc dla nauczycieli pracujących z dziećmi z Ukrainy.
Autorkami są dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk, dr Marta Zambrzycka.
Szkolne rozmówki ukraińsko-polskie. Materiał pomocniczy dla nauczycieli nieznających języka ukraińskiego, którzy pracują z uczniami z Ukrainy, Warszawa: Centralna Komisja Egzaminacyjna 2022, https://cke.gov.pl/materialy-w-jezyku-ukrainskim/szkolne-rozmowki-ukrainsko-polskie/
Konferencja Młodych Uczonych UKRAIŃSKA KULTURA MA MOC
W ramach wsparcia uczelni ukraińskich i przeciwdziałaniu skutkom wojny w środowisku akademickim 23 maja 2022 Katedra Ukrainistyki wspólnie z Katedrą Języka Ukraińskiego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”, Wydziałem Filologicznym Donieckiego Uniwersytetu Wasyla Stusa w Winnicy oraz Katedrą Literatury Ukraińskiej i Światowej Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krzywym Rogu zorganizowała Konferencję Młodych Uczonych „Ukraińska kultura ma moc”.
Katedra Ukrainistyki w mediach
W lutym-kwietniu 2022 r. pracownicy Katedry Ukrainistyki, dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk i prof. ucz. dr hab. Svitlana Romaniuk udzieliły wywiadów dla kilku stacji radiowych i telewizyjnych, m.in.: TVP Kultura, Telewizja Biełsat (Program Mowa na Nowa), Radio dla Ciebie, Program Trzeci Polskiego Radia, Program Drugi Polskiego Radio, Dziennik Gazeta Prawna, Radio Campus. Wywiady dotyczyły obecnej sytuacji w Ukrainie w związku z agresją ze strony Federacji Rosyjskiej, a także języka i kultury ukraińskiej.
Wystawa Ostapa Łozińskiego „Trwoga”
Pracownia Badań nad Ukraińską Tożsamością Katedry Ukrainistyki UW była współorganizatorem wystawy Ostapa Łozińskiego „Trwoga” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (4-27.03.2022)
Potrzebne leki
Szanowni Państwo,
Pierwszy transport zebranych przez nas leków w najbliższych dniach zostanie już przewieziony na Ukrainę. Od piątku 4.03 w sekretariacie Katedry Ukrainistyki p.416 zaczynamy więc kolejną zbiórkę. Potrzebne są:
rękawiczki chirurgiczne – wszystkie rozmiary (rozmiary 6, 7, 8, 8,5)
bandaż elastyczny
opaski ściskające
Pankreatyna
Węgiel aktywny
Citramonum, Ibuprom, analgina, ketonal (przeciwbólowe, przeciwzapalne tabletki)
Opaski uciskowe, bandaże, opatrunki, plastry
Nadtlenek wodoru, odkażające
rurki hemostatyczne katetery dożylne 18-20G
hemostatyczne środki znieczulające (w ampułkach)
Wszystkie środki zostaną przekazane konwojem humanitarnym na Ukrainę.
Mail do kontaktu ku@uw.edu.pl
Centrum Pomocy Językowej
W Katedrze Ukrainistyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej uruchomione zostało Centrum Pomocy Językowej, którego oferta zawiera nieodpłatną pomoc w tłumaczeniach medycznych, prawnych i innych ważnych sytuacjach życia codziennego. Obejmuje również tłumaczenia ustne w urzędach, punktach medycznych, oświatowych i innych. W ramach programu świadczona jest także nieodpłatna pomoc w tłumaczeniach poświadczonych.
Osoba do kontaktu: pomocjezykowa@uw.edu.pl
Program TANDEM
W Katedrze Ukrainistyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej uruchomiony został program „Tandem”, mający na celu spotkania studentów w celu wzajemnego uczenia się języka: polskiego i ukraińskiego.
Osoba do kontaktu: tandemku@gmail.com
Program SPOTKAJMY SIĘ
W Katedrze Ukrainistyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej uruchomiony został program „Spotkajmy się”, mający na celu spotkania z konkretnymi osobami czy rodzinami w celu pokazania im Warszawy i tego jak funkcjonować w okolicy w której mieszkają.
Osoba do kontaktu: spotkajmysieku@gmail.com